Arne Norell

(Sverige, 1917-1971)
Arne Norell
(Sverige, 1917-1971)

Arne Norell, soffa, "Ilona", Norell Möbler, 1960/70-tal.

Stomme av betsad bok. Skinnklädd rygg och kortsidor, lösa plymåer i rygg och sits. Etikettmärkt. Längd 155, djup 80, sitthöjd 38 cm.

Ställvis slitage. Hål i klädseln.

Formgivare

Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.

Utropspris
8 000 SEK

Alexander Johansson
Alexander Johansson
+46 (0) 70 788 84 71

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17