Arthur Percy

(Sverige, 1886-1976)
Arthur Percy
(Sverige, 1886-1976)

Arthur Percy, tekoppar 6 st med fat 5 st, "Bukett" Gefle

Formgiven 1959, en kopp samt ett fat med nagg, fat diameter 15,5 cm, koppar höjd 8 cm

Bruksslitage. Krackelyr. Nagg. Färgbortfall.

Formgivare

Arthur Percy var en svensk bildkonstnär och keramiker född i Vickleby, Öland. Han studerade vid Konstnärsförbundets skola, samtidigt som bland annat Isaac Grünewald, för Richard Bergh och Eugène Jansson. 1908 reste han med några konstnärskollegor till Paris, året därpå debuterade de under beteckningen De unga. Percy målade främst porträtt, ofta barn, landskap och stilleben. 1923 blev han konstnärlig ledare för Gefle porslinsfabrik. Han bidrog till att konstnärligt högstående bruksföremål spreds i svenska hem. Han var också anställd som glasformgivare vid Gullaskrufs glasbruk.

Utropspris
6 000 SEK

Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95