Signerad av Jean Baptiste Bernadotte 1794

Militär utnämningsblankett från femte infanteridivisionen av Sambre-et-Meuse-armén, en av de franska revolutionsarméerna, med egenhändig signatur av bl. a. divisionsgeneral Jean Baptiste Bernadotte (”J. Bernadotte”), senare kung Karl XIV Johan.

Delvis förtryckt, delvis ifylld i bläck för en korpral Pierre Vauselle, daterad "År 3" (=1794), året för arméns tillkomst. Bernadotte hade gjort häpnadsväckande snabb militär karriär och avancerat från kapten till divisionsgeneral på knappt tio månader.

22 x 27,5 cm, spår av vikning, lätt nött. Inramad.

.

Utropspris
3 000 SEK