Pärlhalsband på silvertråd, längd 40-47 cm
Doserat pärlhalsband på tråd med knut, silverlås med markasiter, längd 53 cm
Doserat pärlhalsband på tråd med knut, silverlås med pärla, stämplat JKa, längd 51 cm
Doserat pärlhalsband på tråd med knut, lås i 18K vitguld med 3 st rosenslipade diamanter, stämplat GD, längd 57,5 cm
Doserat pärlhalsband på tråd med knut, lås i 18K vitguld med 6 st briljantslipade diamanter samt en cabochonslipad blå sten, stämplat HGr, behöver fästas i låset, längd 59 cm
Ett halsband behöver lagas. Åldersrelaterat slitage.