Perttu Mentula, bord med stolar, 6 st, 1960-70-tal.
Brunt möblemang i glasfiber, 7 delar. Bordets diameter 109 cm, höjd 72 cm. Stolarnas sitthöjd 42,5 cm. Bredd 49 cm, totalhöjd 74,5 cm.
Enstaka smärre fläckar. En stol med ytskador. Bordsytan med något slitage.