Bronserad med rik dekor av bladverk och rosor. Urtavla av emalj. Urverk märkt Peter Lazarus Wien. Pendel finns. Höjd 75 cm.
Renoverad. Kompletterad. Skador. Senare bronsering. Delar saknas. Löst backstycke. Lagningar. Nyckel saknas.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10