Design Konstglas
1421254

Bertil Vallien

(Sverige, Född 1938)
Bertil Vallien, fat, glas, "Domino", Kosta Boda, signerad.

Kvadratiskt fat av klarglas med polykrom dekor. Signerad Kosta Boda B Vallien 79435. Bredd 30, djup 30, höjd 10 cm.

Obetydligt ytslitage med enstaka märken.

Formgivare

Bertil Vallien är en svensk glasformgivare och keramiker. Han bedrev sina studier på Konstfack i Stockholm samt på studieresor till Danmark och USA. På 1960-talet arbetade Vallien vid Boda glasbruk som assistent till Erik Höglund för att senare knytas till Åfors glasbruk. Vallien arbetar främst i glas och har utvecklat en säregen stil med skulpturer i sandgjutet glas, ofta föreställande båtar och huvuden. Hans skulpturer har en slags inre glöd som dröjer sig kvar i minnet. Vallien finns representerad runt om i världen och har blivit tilldelad priset ”Visionaries! Award” 2001. Bertil var gift med konstnärinnan Ulrica Hydman-Vallien.

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
3 000 SEK