MATSERVISDELAR, 44 st, porslin, "Koka" formgiven av Hertha Bengtsson för Rörstrand.

4 uppläggningsfat, l 23-40.
2 skålar, diam 19-21.5.
16 assietter, diam 19.
1 kanna, h 14.5.
1 såskanna, l 23.
8 tekoppar med fat.
5 tallrikar, diam 21.
5 större tallrikar, diam 23.
6 äggkoppar.

Obetydliga nagg samt bruksslitage.

Utropspris
2 000 SEK