Matbord i mörkbetsad björk med intarsiadekor på underredets sidopartier. Längd 130, bredd 80, höjd 75 cm. Stolar i mörkbetsad björk med genombruten rygg. Lösa stoppade sitsar med grön textilklädsel. Sitthöjd 45, höjd 83 cm.
Slitage. Märken. Repor. Bordet ställvis blekt. Fläckar. Ställvisa fanerskador.