Stolar, delvis förgyllda, med medaljongformad rygg. På rundsvarvade kannelerade ben. Sargen med skuren löpande hund-dekor, och ryggen med skuren bandfläta. Sitthöjd ca 43, bredd 61, höjd 98 cm.
Ställvis slitage. Renoverad. Senare målning. Senare klädsel. Förstärkningar. Lagningar.