Madeleine Pyk – en samling F769

Sideboard med barskåp, Danmark 1950-60-tal.

Teakfanerat.
Hyllinredning bakom skjutdörrar. I överdelens mitt, barskåp med spegelvägg, hylla med mässingskant, två draglådor med dragtappar i mässing. I nederdelens mitt tre draglådor.
Bredd 158 cm, djup 46,5 cm, överdelen 40,5 cm, höjd 120 cm.
Stämplad "Made in Denmark".

En mindre hylla i överdelen senare. Bruksslitage och fläckar på barskåpets vita hylla. En glasring överst.

Utropspris
400 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492