Arne Jones E1299

Servis, 25 dlr, "Musselmalet" Royal Copanhagen Denmark 1870-1984

Bestående av:
9 st kaffekoppar med 10 st fat modellnr 1035 (8 st koppar 2:a sort varav två med sprickor och en med kantnagg, 9 st fat varav en med glasyrmistra undertill 2:a sort)
9 st djupa med förgylld kant 1870-1890, diameter 20 cm (2 st 2:a sort, flertalet med glasyrmistror)
2 st assietter modellnr 1088, diameter 13,5 cm (2:a sort, glasyrmistra)
1 st bredovalt 4 uppläggningsfat 1894-1900 modellnr 102, längd 47 cm
1 st bricka modellnr 269 1889-1922, längd 24 cm (2:a sort)
1 st såsbåt modellnr 204, längd 23,5 cm (nagg)
1 st smörburk med lock modellnr 398, längd 11 cm, höjd 7,5 cm (2:a sort)

Nagg. Sprickor. Glasyrmistor.

Utropspris
8 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95