Design Möbler
1426269

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Arne Jacobsen, stol "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, daterad 2021.

Kromad benställning. Formpressad sits fanerad med valnöt. Etikettmärkt. Sitthöjd 45 cm.

Ny.

Formgivare

Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Klubbat pris
2 550
239
229
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (13 bud)
8
26 sep 15:46
2 550 SEK
26 sep 15:46
2 400 SEK
26 sep 15:46
2 350 SEK
8
26 sep 15:46
2 150 SEK
26 sep 15:45
1 800 SEK