Elisabet Hasselberg-Olsson

Elisabet Hasselberg-Olsson

Elisabet Hasselberg-Olsson, väggtextil, "Barmark", ca 147 x 145, signerad EO samt a tergo daterad 1991

Smärre slitage.

Formgivare

Inom svensk textilkonst innehar Elisabet Hasselberg-Olsson en särställning. Hon är självlärd och använder praktiskt taget uteslutande lingarn i förhållandevis enkla vävtekniker. Med hjälp av det ofärgade linet har hon skapat en egen magisk bildvärld. Naturens former och färger har inspirerat till renhet och klarhet och allt överflödigt har skalats bort. Ljuset spelar en viktig roll och betraktaren upplever en svävande känsla. Formerna tycks upplösa sig och försvinna i fjärran. Vad som återstår är en poetisk bild oftast av naturen.
Elisabet Hasselberg-Olsson har utfört många offentliga uppdrag. Den stora vävda tapeten i Riksdagens plenisal är den mest kända. Hasselberg-Olsson har även gjort en väv till Sky City på Arlanda flygplats.

Utropspris
10 000 SEK