Vodkaset, silver, Leningrad, 1900-talets mitt.

En bricka med plats för en karaff med propp och sex vodkabägare. Dekor av svarta ränder i emalj. Diameter bricka 14 cm, höjd bägare 3,3 cm, karaff 15,5 cm. Total vikt 390 gram.
I etui 20 x 20 x 7 cm.

Knopp sned. Smärre emaljslitage.

Utropspris
2 500 SEK