Korgformad skål med lock krönt av fågel uppburen av tre bacchantinnor. Riklig dekor av vinrankor och druvklasar, svampar och snäckskal. Höjd 54 cm.
Krackelyr. Nagg. Flertalet lagningar. Åldersrelaterat slitage.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10