Design Möbler
1429227

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Arne Jacobsen, stolar, ett par, "Oxford", Fritz Hansen, Danmark.

Sittskal med klädsel i naturfärgat läder. Roterbar centralfot av aluminium. Etikettmärkt. Sitthöjd 45 cm.

Slitage, skinn med patina/fläckar och mindre skador.

Formgivare

Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.

Alexander Johansson
Alexander Johansson
+46 (0) 70 788 84 71

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Klubbat pris
4 800
450
432
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
22 sep 14:29
4 800 SEK
22 sep 14:29
4 500 SEK
22 sep 14:28
4 000 SEK
22 sep 14:28
3 000 SEK
21 sep 23:04
600 SEK