Väggkonsoler, ett par, Mellaneuropa 1900-talets första hälft.

Målat och förgyllt trä. Höjd 27 cm. Bredd ca 10 cm.

Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Skador.

Proveniens

Ur Timo Sarpanevas samling.

Timo Sarpaneva samlade på 1960- och 1970-talen en samling antika träskulpturer. Verken förvärvades huvudsakligen från Dr Rosenbaums antikaffär, som låg i Asconas centrum. Träskulpturernas natur var grov och frodig, liksom stilen i Sarpanevas egna glasverk under dessa decennier. Det barocka överflödet av träsniderier bildade överraskande och intressanta detaljer i de moderna och häftiga interiörerna i Sarpanevas olika hem.
Marjatta Sarpaneva

Utropspris
250 EUR