Kaffeservis, 3 delar, silver, sannolikt Belgien. Finska kontrollstämplar 1964.

Invändigt förgylld sockerskål och gräddkanna. Kaffekannans höjd 24 cm. Sockerskålens bredd inkl hänklar 13 cm, gräddkannans höjd 10,5 cm. Silver mark A835. Sammanlagd vikt 1402 g.

Kaffekannans isoleringsringar saknas. Två tassar något böjda.

Utropspris
700 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492