Carl Gustaf Hiort af Ornäs, bokhylla,"Välipala" för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1950-tal.
Teak-fanerat plan på två skåp och ett svart målat triangelformat ställ. Vita hyllplan med fack. Diverse monteringsmöjligheter. Längd 305 cm. Bredd 48 cm. Höjd 220 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Transporteras nedmonterad.