Carlo Scarpa, taklampa, "Polyhedra", Venini, Murano, Italien 1950/60-tal.
Metallstomme behängd med formblåsta glaskupor. 12 ljuspunkter. Total höjd 42 cm. Diameter 55 cm. Diameter ca 50 cm, höjd ca 42 cm.
Tre extra glaskupor medföljer, en med nagg.
Ej funktionstestad. Enstaka nagg, en med märkbar skada. Åldersrelaterat slitage. Ej genomgången.