Fanerat med mahogny och valnötsrot. Glasade vitrindörrar med spegel, belysning och hyllbärare bakom. Nedtill två lådor. Bredd 97, djup 43, höjd 203 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Belysning ej funktionstestad. Fanerskador. Lagning. Hyllplan saknas. Skador; bakre fot lös. Kompletterad med belysning.