Johan Zettersten, skedar, 8 st, silver, Lovisa Finland 1809-10 stämplade med Tre kronor-stämpel.
Längd 15,5 cm. Vikt 202 g. Stämplade IZ för Johan Zettersten (1798-1837). Två skedar bär Sverige-Finlands årsstämpel C3 och sex st årsstämpel D3. Graverade initialer, kursiverat I.H.F.
Smärre åldersrelaterat slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.