Ljuskrona, Gustaviansk stil, sent 1900-tal.

Stomme av mässing behängd med olikslipade glasprismor. 10 ljusarmar för ett ljus vardera, samt elektrifierad för 12 ljuspunkter. Diameter 81, höjd ca 110 cm.

Ej funktionstestad. Smärre slitage. Enstaka nagg.

Utropspris
8 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69