Gustav Vasas bibel, 1540-41.

Gustav Vasas bibel, 1540-41.

Biblia, thet är all then Helgha Scrifft på swensko.

Upsala, Georg Richolff, 1540-41. Folio (29 x 19 cm.)

Hårt nött söndrigt gammalt band, ungefär samtida.

Defekt, ej genomgången, lagningar och skador. Utan de stora helsidesträsnitten med titel, korsfästelse osv som inleder gamla resp nya testamentet.

.

Utropspris
6 000 SEK