Jugend med gustavianska inslag. Mahogny och mahognyfanerat. Mässingsdetaljer. Tre likadana och en likartad stol. Tre stolar höjd 96, bredd 62, sitthöjd 47 cm. En stol höjd 97, bredd 59, sitthöjd 45 cm.
Slitage. Märken. Ställvis blekt. Dekorbortfall. En fleurondekor saknas.
Enligt uppgifter ursprungligen från Heidelhof gård i Dickursby samt senare Hannusas gård i Skomakarböle, Finland.