Olav Westphalen, blandteknik på papper, signerad och daterad -98 a tergo.
Utan titel. Bladstorlek 43 x 35,5 cm.
Ej examinerad ur ram.
Galleri Thomas Wallner, Simrishamn
Westphalen, Olav f. 1963. Tysk konstnär. Utbildad 1987 M.A. Fachschule fürGestaltung, FH Hamburg, 1994 M. F.A .Visual Arts, University of California, San Diego. Sedan 2007 professor vid Kungliga Konsthögskolan. Bor och arbetar i Stockholm. Målare, tecknare, skulptör, gör installationer. Han arbetar alltid humoristiskt och blandar subtila underfundigheter med bisarra paradoxer och svart ironi.