Oval dosa med graverade blommor och bårder, Elias Petter Modin, Sundsvall 1810, undersides initialer, spår av invändig förgyllning, längd 8,5 cm.
Oval dosa med invändig förgyllning, Eric Ekström, Växjö 1834, graverade initialer, längd 7,6 cm.
Oval dosa med invändig förgyllning, Gustaf Henrik Sidwall, Norrköping 1809, undersidan med graverade blommor och initialer, längd 8,5 cm.
Oval dosa, Christoffer Ekbäck, Örebro 1852, längd 7 cm.
Vikt totalt 216 gram.
Bucklor, slitage. Dosa Ekbäck med lagningar.