Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Rörstrand

(Sverige, Grundat 1726)
Rörstrand
(Sverige, Grundat 1726)

Matservis, 177 delar, porslin/flintgods, "Ostindia", Rörstrand, 1900-talets andra hälft-2000-tal.

Tryckt blomsterdekor i blått.
12 mattallrikar 27 cm
18 mattallrikar 24 cm
19 förrättstallrikar 21 cm
13 djup tallrikar 21 cm
14 skålar 16 cm
5 skålar 14,5 cm
8 skålar 13 cm
9 skålar 12 cm
14 ovala skålar 16 cm
8 buljongkoppar med fat
6 äggkoppar 5,5 cm
12 servettringar
5 uppläggningsfat 27-37 cm
2 ovala uppläggningsskålar 23-25 cm
5 runda uppläggningsskålar 17-28 cm
Soppterrin 28 cm
2 terriner 21 cm
Pastejterrin 16 cm
Såssnipa 18 cm
Såsskål 18 cm
2 tillbringare 15 cm
Ytterfoder/vinkylare 20 cm
4 saltkar 9cm
2 par salt- och pepparströare 7 cm
2 ljusstakar 7 cm
6 kuvertaskfat

Smärre slitage. Enstaka delar med nagg. Vissa delar krackelerade.

Formgivare

Den keramiska fabriken Rörstrand grundades 1726 i Stockholm och har i snart 300 år varit en av de ledande fabrikerna i Sverige. I början tillverkades främst fajanser med blå underglasyr från förebilder i Delft och Rouen. På 1890-talet inleddes en tradition av att anlita konstnärliga medarbetare för att designa servismönster. Kända formgivare genom tiderna har varit Louise Adelborg, Edward Hald, Gunnar Nylund, och Hertha Bengtsson. Oförglömliga serviser som "Swedish Grace", ”Mon amie” och "Blå eld" finner än idag sin plats i svenska hem.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.
Utropspris
20 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Kontakt
Anna Wessman
Stockholm
Anna Wessman
Värderare
+46 (0)708 10 86 14

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice