Per Estenberg

(Sverige, 1772-1848)
Per Estenberg
(Sverige, 1772-1848)

Per Estenberg, akvarell och tusch. Efter Louis Jean Desprez.

"Hamnen i Stockholm", scenbild till "Gustaf Wasa", akt III, scen 8. Akvarell & tusch, bladstorlek 36 x 51 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

A tergo "Lysningspresent till löjtnant Bengt Myhrman från hans moder. Tavlan en gång vängåva från norrmannen Halseth till översten Sam Myhrman efter trekonunga-mötet i Malmö 1914".

Nationalmusei Utställningskatalog, "Louis Jean Desprez", 1992, jfr bild 64, sid 75.

Utropspris
5 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801