Edvard Bergh

(Sverige, 1828-1880)
Edvard Bergh
(Sverige, 1828-1880)

Edvard Bergh, olja på duk, signerad och daterad 1859.

"Kloster i Engelbergerdalen, Schweitz". 46 x 70 cm.

Proveniens

Statsrådinnan Bredberg.

Konstföreningen, Stockholm, 1881, kat nr 13.

Utropspris
15 000 SEK