Weegee (Arthur Fellig)

(USA, 1899-1968)
Weegee (Arthur Fellig)
(USA, 1899-1968)

Weegee, "Accident on upper roadway of Grand Central Terminal, New York", 1944

Copyrightstamp Weegee The Famous a tergo. Framtagen 2020 av Magnum Editions. Silvergelatinfotografi, bildyta 14 x 11 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Magnum Photos, London.
Tom Böttiger Collection.

Usher Fellig (1899-1968), mer känd som Weegee, föddes i nuvarande Ukraina men emigrerade som barn till USA tillsammans med sin familj. Han började fotografera redan som 14-åring. Under 1930-talet inledde han sin bana som pressfotograf för diverse tidningar vilket utvecklades till att han främst illustrerade artiklar om våldsdåd och kriminalärenden med sina ofta omtalade och skräckinjagande bilder av brottsplatser och offer. 1938 fick han tillstånd att installera en polisradio i sin bil vilket gjorde att han i princip alltid var först på plats när ett brott hade begåtts, ibland till och med före polisen. På 1940-talet breddade han sin repertoar, bland annat med surrealistiska bildkollage som han kallade för ”Distortions”, och fick utställningar på gallerier och museer. Under 1940-talet gavs de första böckerna med hans bilder ut och flera har följt genom åren. Hans ikoniska bilder från gatorna i New York har på många sätt påverkat bilden av staden som aldrig sover. Wegees bilder finns i flera av de största fotosamlingarna världen över, bland annat på MOMA i New York och på The Getty Museum.

Utropspris
4 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57