Almfanérat med svärtade detaljer. Tre lådor, varav den översta med nedfällbar front med bakomliggande låd-och fackinredning. Toppen öppningsbar. Bredd 96, djup 45, höjd 97 cm.
Renoverad. Kompletterad. Torrsprickor. Fanerskador. Fanerlagningar. Ställvis slitage. Delvis maskstungen.