Tesilens blad förgyllt, stämplad Ljubavin med hovleverantörsstämpel, längd 17,5 cm. Syltskedens längd 15 cm, årsstämpel 1860, estnisk kontrollstämpel 1920-24. Teskeden, längd 14,5 cm, stämplad Moskva 1908-26, Estland 1924-39. Silvervikt ca 133 g.
Teburk med metallbeslag, bär tillverkarens stämpel med kejserliga dubbelhövdade örnen, bredd 11,5 cm, djup 8,5 cm, höjd 9 cm.
Teburken med skador, del saknas, fläck. De två skedarnas förgyllning med slitage.