Böcker, 6 st. Fem st om silver, finskt, svenskt och danskt, samt en bok om guld: "Guldstämplar från hela världen".

"Guld och Silversmeder i Finland 1373-1873", Tyra Borg, Akademiska Bokhandeln 1972, tryckt av Malmö Grafiska AB, inbunden, 528 sidor.
"Tyra Borg, Hopeakokoelma - Silversamling - Silver Collection", Raimo Fagerström, Förlag W. Hagelstam, Helsingfors Kaivopuiston Kirjapaino Helsinki 2000, inbunden 147 sidor, rikt illustrerad.
"Guld- och Silversmeder i Sverige 1520-1850", Gustaf Upmark, Stockholm, Fröléen & Co, Alb. Bonniers Boktryckeri 1943, halvfranskt band med övre guldsnitt, 951 sidor.
"Danske Guld og Sølv Smedemærker før 1870", Chr. A. Bøje, Politikens förlag, Köpenhamn, Krohns Bogtrykkeri 1954, inbunden, 439 sidor.
"Gammelt dansk sølv til bordbrug", Boesen, Gudmund og Chr. A. Bøje, Alfr. G. Hassings Forlag, Köpenhamn 1948, inbunden, rikt illustrerad.
"Guldstämplar från hela världen", Jan Divis, övers. M. Ottosson, Nybloms förlag, 1983 (originalet Goldstempel aus aller Welt, Prag 1978), 256 sidor.

"Gammelt dansk sølv til bordbrug": pärmarna med märkbart slitage, enstaka sidor med veck. Övriga i gott skick eller med smärre slitage. Ej fullständigt genomgångna.

Utropspris
300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492