Matservis, 49 delar, Suotniemi fajans-och porslinsfabrik, 1842-93, Käkisalmi Finland.

Tillverkad mellan 1842-1893. Snarlika delar.
Tallrikar flata, 24,5-25,5 cm, 21 st
Tallrikar djupa, 24-25,5 cm, 9 st
Tallrikar flata, mellanstorlek 22,5 cm, 8 st
Serveringsskålar, 24-28,5 cm, 2 st
Serveringsskål med lock, 30 cm
Serveringsfat ovala, olika storlekar, 24,5-50 cm, 6 st
Serveringsfat runda, olika storlekar, 36,5-41,5 cm, 2 st.

Åldersrelaterat slitage. Ställvis krackelerade. Gulnader. Missfärgade. Enstaka undersidesnagg.

Heikki Hyvönen. Suotniemi Finlands första fajansfabrik 1842-1893, Heinola Stadsmuseums publikationer nr 2, ISBN 951-96631-2-6

Produktionen är mycket sällsynt.

Utropspris
2 000 EUR
Mikael Nygård
Mikael Nygård