Sannolikt schweiziskt handarbete, tidig jugend, 1800-talets slut. Lövträ med skuren dekor av ekollon och eklöv. Munstycke i ben. Längd 19 cm.
Skador/lagning.
Författaren August Strindberg (1849-1912)
Kompositören Carl Axel Strindberg (1845-1927), bror till August Strindberg.
Författaren Axel Strindberg (1910-2000).
Därefter i arv inom familjen.