Skåp, jugend, Nordiska Kompaniet, 1910.
Ek. Skåp med hyllplan och låda. Dörrpar med vitriner i blyinfattat glas. Skuren dekor av grankottar, band och ekorrar. Beslag av hamrad metall. Brickmärkt AB Nordiska Kompaniet 2055 - 121210. Bredd 120, djup 58, höjd 240 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken.
Nordiska Kompaniets möbeltillverkning startade 1902 i en fabrik i Nyköping. Företaget kallades NK:s Verkstäder och fanns kvar till 1973. Där samlades alla led i möbel- och inredningstillverkningen under ett tak. All inredning till det nya varuhuset tillverkades på fabriken och kunder kunde beställa anpassade möbler. Arkitekten Carl Bergsten var en tid chefsarkitekt och mot slutet av 1920-talet tillträdde Axel Einar Hjorth som chef för NK:s möbelavdelning.
Läs mer