Matservis, 88 delar, flintgods, "Wexiö Guld", Gustavsberg, 1900-talets början.

Dekor av blomster, fågel och fjäril i grönt med förgyllda detaljer.
20 mattallrikar, diameter 24 cm.
3 djupa rektangulära serveringsfat, 27 x 19 cm.
12 skålar, diameter 19 cm.
12 assietter, diameter 16 cm.
1 kanna, höjd 20 cm.
1 såsbåt, längd 24 cm.
1 terrin med lock, längd 31, höjd 19 cm.
20 djupa tallrikar, diameter 23,5 cm.
12 förrättstallrikar, diameter 19 cm.
3 serveringsfat, längd 23 cm.
2 rektangulära serveringsfat, längd 33 cm.
1 rektangulärt uppläggningsfat, längd 34,5 cm.

En mattallrik med större nagg. En assiett med spricka. Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Ett antal delar med nagg. Några delar missfärgade.

Utropspris
4 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17