Eva Hidström, signerat emaljarbete, på locket av en ask i teak. 1900-talets senare hälft.
16,5 x 16,5 cm, höjd 7 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre repor på askerns botten.
Eva Hidström studerade vid Ateneum i Helsingfors i början av 1950-talet, bland annat under formgivaren Bertel Gardbergs ledning som uppmanade henne att börja arbeta med emalj.
Eva Hidström gillade särskilt sina inramade emaljarbeten eftersom de gav henne möjlighet att uttrycka sig fritt utan kommersiella begränsningar. Hon ställde ut på Triennalen i Milano 1960.