Svartmålat vitrinskåp med bronserade detaljer. Rakt, profilerat krön med tandsnittsdekor, glasad dörr med bakomliggande hyllplan, löst underrede på svarvade ben. Bredd 68, djup 26, höjd 173 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare målning. Märken. Torrsprickor. Smärre skador.