Kristian Krokfors, akryl på duk, signerad och daterad -88.
Utan titel. 81 x 126,5 cm.
Slitage. Smärre färgbortfall. Smärre fläckar.
Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.