Svartmålad med beslag av mässing. En nedfällbar klaff med bakomliggande låd och fackinredning. Fem lådor i froten. Bredd 99, djup 53, höjd 101 cm. Nyckel finns.
Renoverad. Kompletterad. Senare målning. Ställvis slitage. Rostangrepp Låsen fungerar ej. Smärre skador.