Modellbåt, fyrmastad bark, "Pamir", 1900-talets första hälft.

Målat trä, seglen målad kartong. Längd 107 cm, höjd inkl sockel 54 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre skador.

Pamir var en fyrmastad bark, sjösattes i Hamburg 1905 av rederiet F. Laeisz för den Chilenska nitrattraden. Hon kom 1949 att bli det sista stora kommersiella lastfartyg som seglande rundade Kap Horn och hon gick under i en cyklon vid Azorerna 1957.

Utropspris
250 EUR
Mikael Nygård
Mikael Nygård