Peter de Ru, fotografi signerad och numrerad 10/15 a tergo.
"Széchenyi badet, Budapest", 1982. Pigment print, bildyta 22,5 x 34 cm. Bladstorlek 30 x 39,5 cm. Oramad.
Obetydligt slitage. Obetydligt litet matt streck i bildytan precis vid den yttersta högra kanten.
Zinc Gallery, Stockholm, 19 september - 4 oktober 1998. Ett annat exemplar visades.
ETC MAGAZINE, Nr 3, 1983, avbildad.
Peter Cornell & Peter de Ru, ""Peter de Ru", 1998, avbildad på omslagets baksida.