Åtta stolar och en soffa, 1900-talets början.

Jugend med gustavianska inslag. Mahogny och mahognyfanerat. Mässingsdetaljer. Soffa höjd 96,5, längd 130, sitthöjd 47 cm. 4 stolar höjd 92, bredd 45, sitthöjd 45 cm. Tre likadana och en likartad karmstol. Tre karmstolar höjd 96, bredd 62, sitthöjd 47 cm. En karmstol höjd 97, bredd 59, sitthöjd 45 cm.

Slitage. Märken. Ställvis blekt. Dekorbortfall. En fleurondekor saknas.

Proveniens

Enligt uppgifter ursprungligen från Heidelhof gård i Dickursby samt senare Hannusas gård i Skomakarböle, Finland.

Utropspris
350 EUR
Mikael Nygård
Mikael Nygård