Madeleine Pyk – en samling F769

Taburetter, ett par, sengustaviansk stil, 1900-talets början.

Målade och delvis bronserade. Rundade, bladhölstrade ben med kannelyr. Sarg med lagerstav och fleuroner. Fast stoppad sits. Sitthöjd ca 43, 40 x 40 cm.

Senare målning. Senare klädsel. Slitage.

Utropspris
250 EUR