Mikael Sedelin, bägare, delvis förgyllt silver, Sundsvall, 1806.
Konande form, förgylld invändigt, svisselerad bladdekor med kartuscher och graverade initialer. På foten knäckar. Höjd 17,2 cm, diameter 13,5 cm. Vikt 287 g.
Smärre slitage och skrapmärken.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.