Madeleine Pyk – en samling F769

Johan Fredrik Pettersson (Pettersen)

(Sverige, 1745-1804)
(Sverige, 1745-1804)

Johan Fredrik Pettersson, olja på duk, ett par, 1793.

"Olof Chenon" (1753-1829) & makan "Anna Christina Chenon" (född Blom) (1764-1799). Bägge daterade a tergo 1793 samt mannen signerad "af Pettersson" Duk, ovala, vardera 53 x 43 cm. Samtida ramar.

Skador.

Olof Chenon var landräntmästare i Nyköpings län.

Konstnär

Porträtt-, historie- och landskapsmålare

Utropspris
15 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801