David Rosén, byrå, "Futura", Nordiska Kompaniet, 1950-tal.
Fanerad med mahogny. Fyra lådor med draghandtag av mässing. Brickmärkt NK A/B Nordiska Kompaniet, 585-012. Bredd 60, djup 40, höjd 74 cm.
Renoverad. Helhetsintrycket är gott. Nyckel finns.